رتبه در چهانعکستوضیحات
20دایتمار هوپدایتمار هوپ
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 6.3 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 16%
دایتمار هوپ در 26 آپریل سال 1940 در آلمان متولد شد. وی کارآفرین تکنولوژی و فناوری اطلاعات آلمان و از بینانگذاران و رئیس سابق و مدیرعامل شرکت SAP (یک شرکت چند ملیتی خدمات نرم افزاری بین المللی) می باشد.
20 سال پیش، هوپ بنیاد دایتمار هوپ را در حمایت از تحصیل و اموزش و پروش، ورزش و سلامت و بهداشت مردم آلمان راه اندازی نمود.
19پیر امیدیارپیر امیدیار
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 6.2 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 16%
پیر امیدیار از نژاد آمریکایی- ایرانی در 21 ژوئن سال 1967 در پاریس متولد شد. وی بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره شرکت eBay است. در سال 1998 یر و همسرش پالما بنیاد امیدیار را در حمایت از کارآفرینی، حقوق بشر، مواد غذایی وآنرژی، بازی و تکنولوژی راه اندازی نمودند.
در سال 2012 امیدیار و همسرش به عضویت موسسه گیون پلوج به ریاست وارن بافت و بیل گیتس درآمدند و متعهد شدند که در حد توان به موسسات خیریه کمک کنند. در آگوست 2015، امیدیار 10% از سهام خود در eBay به ارزش 270 میلیون دلار را به سازمان های خیریه نامعلوم اهدا کرد.
18مایکل دلمایکل دل
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1.1 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 18.9 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 6%
مایکل دل رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کارخانه کامپیوتر دل در 23 فوریه سال 1965 در تگزاس متولد شد. در سال 1999 وی به اتفاق همسرش سوزان بنیاد مایکل و سوزان دل را راه اندازی نمودند. اولویت این بنیاد حمایت از تحصیل و آموزش و پروش، خدمات انسانی و اجتماعی، هنر و فرهنگ و عوامل توسعه اجتماعی می باشد.
در اوایل سال جاری بنیاد دل مبلغ 25 میلیون دلار به صندوق ساخت یک بیمارستان آموزشی جدید در آستین، تگزاس اهدا نمود.
17جیمز سایمونزجیمز سایمونز
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1.2 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 12.3 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 10%
جیمز سایمونز رئیس شرکت سرمایه گذاری فناوری رنسانس یکی از بزرگترین و موفق ترین شرکت های مالی در جهان با سرمایه ای بالغ بر 65 میلیارد دلار در آپریل سال 1938 در ماساچوست ایالات متحده آمریکا متولد شد. وی تا سال 2009 بعنوان مدیراین شرکت خدمت می کرد.
21 سال پیش سایمونز و همسرش ماریلین بنیاد سایمونز را در حمایت از تحصیلات و آموزش و پرورش راه اندازی نمودند. سپس اسن زوج به یاد دو پسر خود که در سال 1996 و 2003 از دست داده بودند، دو بنیاد دیگر نیز تاسیس نمودند: بنیاد پل سایمونز با تکرکز بر روی عوامل تحصیلی و اجتماعی و بنیاد نیک سایمونز با تمرکز بر روی ۀموزش بهداشتی و درمانی به کارکنان روستایی در نپال شروع به کار کردند.
سایمونز همچنین مبلغ 30 میلیون دلار جهت تحقیقات بیماری اوتیسم اها نموده است و متعهد شده است گه 100 میلیون دلار دیگر نیز اهدا نماید.
16تد ترنرتد ترنر
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1.2 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 2.1 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 57%
ترنر مدیرعامل سابق شرکت سیستم های پخش ترنر و نائب رئیس هیئت مدیره شرکت تایم وارنر در 19 نوامبر سال 1938 در ایالات متحده آمریکا متولد شد. وی بنیاد جهانی ترنز را تاسیس و به عنوان رئیس هیئت امنای آن مشغول به فعالیت شد.
بنیاد سازمان ملل یکی از اصلی ترین دریافت کنندگان کمک های مالی ترنر است. در سال 1997 ترنر 1 میلیارد دلار در راستای حمایت از زنان، بهداشت و سلامت کودکان، محیط زیست، آلودگی، صلح و امنیت جهانی به این بنیاد اهدا نمود.
15جان هانتسمنجان هانتسمن
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1.2 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 940 میلیون دلار
شاخص سخاوت: 128%
جان هانتسمن بنیانگذار و رئیس اجرائی شرکت هانتسمن، تولیدکننده مواد شیمیایی در 21 ژوئن سال 1937 در ایالات متحده آمریکا متولد شد.
بنا به گزارشات موجود، هانتسمن از سرطان پرستات و دهان جان سالم به در برده است و پس از آن مرکز سرطانی هانتسمن در دانشگاه یوتا را تاسیس نمود. کگمک های مالی وی برای تحقیقات دانشگاهی و مراکز سرطانی بوده است. جان و همسرش متعهد شده اند که 50% از ثروت خود را وقف نمایند.
14لی کاشینگلی کاشینگ
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1.4 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 26.6 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 5%
لی کاشینگ یکی از سرمای گذاران جهانی در زمینه تکنولوژی و یکی از ثروتمندترین مردان آسیا در 29 ژوئیه سال 1928 در چین متولد شد. در سال 1980 او بنیاد لی کاشینگ را در حمایت از تحصیل و آموزش و پرورش، مراقبت های سلامتی و بهداشتی، فرهنگ و امور اجتماعی تاسیس نمود. بزرگترین پروژۀ این بنیاد تا به امروزتامین بودجه دانشگاه شانتو، تنها دانشگاه دولتی با بودجه خصوصی در چین، بوده است. لی همچنین به بنیادهای معلولین و قربانیان سیل زده در چین نیز کمک کرده است.
13مارک زاکربرگمارک زاکربرگ
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1.6 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 40.7 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 4%
مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک و مدیرعامل شرکت زوکربرگ یکی از جوان ترین میلیاردهای خودساخته جهان است که در 14 می سال 1984 در نیویورک متولد شد. این غول رسانه های اجتماعی جهان متعهد شده است که در طول زندگی اش نصف ثروت خود را وقف کند.
در سال گذشته زاکربرگ و همسرش پریسیلا 25 میلیون دلار در جهت مقابله با بیماری ایبولا اهدا کردند. زاکربرگ 75 میلیون دلار از طریق بنیاد اجتماعی دره سیلیکون به بیمارستان عمومی سان فرانسیسکو اهدا نمود.
این زوج همچنین بر حمایت از تحصیلات و آموزش و پرورش تمرکز دارند. آنها 120 میلیون دلار جهت توسعه مدارس منطقه خلیج اهدا کرده اند و قبل از آن نیز 100 میلیون دلار از سهام فیس بوک را به سیستم مدارس دولتی نیوجرسی اهدا کرده بودند.
12پل آلنپل آلن
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 1.2 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 12.3 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 12%
پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت و رئیس شرکت ولکین، موسسه سرمایه گذاری خصوصی خود در 21 ژوئن سال 1953 در واشینگتن متولد شد.
آلن بعنوان رئیس بنیاد خیریه خانوادگی پل آلن میلیون ها دلار جهت حمایت از عوامل بهداشت از جمله 5 میلیون دلار به سیتل بیومد، 4 میلیون دلار به فین پرینت جهانی (یک پروژه حفاظتی که بر روی حفاظت کوسه ها در سراسر دنیا تمرکز دارد) و 7 میلیون دلار برای تحقیقات بیماری آلزایمر اهدا نموده است.
11مایکل بلومبرگمایکل بلومبرگ
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 3 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 37.7 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 8%
مایکل بلومبرگ بنیانگذار و مدیرعامل شرکت رسانه ای بلومبرگ و بنیانگذار بنیاد خیریه بلومبرگ که بر بهبود تحصیلات و آموزش و پرورش، مراقبت های بهداشتی و محیط زیست تمرکز دارد، در 14 فوریه سال 1942 در ماساچوست متولد شد.
دریافت کنندگان کمک های مالی این بنیاد دانشگاه جان هاوکینز، بنیاد جهانی ریه، سازمان بهداشت جهانی، بنیاد باشگاه سیرا و دانشگاه بهداشت جان هاوکینز- بلومبرگ هستند.
اخیرأ بلومبرگ 42 میلیون دلار به پروژه ای با هدف کمک به 100 شهرستان برای استفاده بهتر از داده ها از طریق بنیاد بشر دوستانه بلومبرگ اهدا نموده است.
10جورج کیسرجورج کیسر
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 3.3 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 9.3 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 35%
جورج کیسر رئیس بنیاد بوک و بنیانگذار بنیاد خانوادگی جورج کیسر که بر تحصیلات و آموزش و پرورش، بهداشت، ادیان، اجتماع و توسعه جوامع تمرکز دارددر ژوئیه 1942 در ایالات متحده آمریکا متولد شد.
کمک های مالی وی به بنیاد دانشگاهیان تولسا، شهر اوکلاهما و موسسه ملی انرژی بوده است.
در سال 2010 کیسر متعهد شد که نصف سرمایه خود را به خیریه ها اهدا نماید.
09الی بوردالی بورد
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 3.3 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 7.3 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 55
الی بورد مدیرعامل و بنیانگذار بنیاد بورد که بر روی تحصیلات عمومی و علوم و هنر سرمایه گذاری می کند، در 6 ژوئن سال 1933 در میشیگان متولد شد.
این بنیاد به عنوان دو نهاد فعالیت می کند: بنیاد الی و ادیث بورد و بنیاد هنری بورد که هدف هر دوی آنها بهبود جوامع و کارآفرینی است.
الی بورد بعنوان یک ساکن کالیفرنیا، از طریق کمک به موزۀ هنرهای معاصر لس آنجلس، هنر وطن خود را بهبود بخشید.
08کارلس اسلیم هلوکارلس اسلیم هلو
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 4 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 27.3 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 15%
کارلس یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای خودساخته جهان و رئیس گروه کارسو در 28 ژانویه 1940 در مکزیک متولد شد.
بنیاد اسلیم 100 میلیون دلار به صندوق جهانی حیات وحش با هدف حفاظت از محیط زیست طبیعی مکزیک اهدا نمود. در سال 2012 او 3 میلیون دلار جهت تامین اینترنت برای خانواده های لاتین ساکن ایالات متحده آمریکا اهدا نمود. وی همچنین کمک های زیادی به موسسات بین المللی کرده است.
اسلیم رئیس بنیاد تلمکس که بر روی بهبود کیفیت زندگی در مکزیک، وطن وی، تمرکز دارد نیز می باشد.
07گوردون مورگوردون مور
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 5 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 6.5 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 77%
گوردون مور یکی از بنیانگذاران اینتل در سال 1968 در 3 ژانویه سال 1929 در کالیفرنیا متولد شد. در حال حاضر مور بر روی عوامل بشر دوستانه تمرکز دارد. او درسال 2006 بازنشسته شد و اکنون به اتفاق همسرش بنیاد گوردون و بتی مور را اداره می کند.
هدف این بنیاد تاثیرگذاری برروی حفاظت محیط زیست، مراقبت از بیماران، علم و جامع سان فرانسیسکو است.
06سلیمان ابن عبد العزیز الراجعیسلیمان ابن عبد العزیز الراجعی
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 5.7 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 590 میلیون دلار
شاخص سخاوت: 966%
سلیمان ابن عبد العزیز الراجعی در سال 1920 در عربستان صعودی متولد شد. در سال 1957 الراجعی بهمراه 3 برادرش بانک الراجعی را افتتاح نمودند. این بانک به بزرگترین بانک اسلامی جهان تبدیل ش و سرمایه ای 10 رقمی کسب کرد. اما در سال 2013، او تمرکز خدو را به عوامل بشر دوستانه معطوف کرد و کاربری بانک خود را به یک بنیاد خیریه تغییر داد. هدف این بنیاد حمایت از تحصیلات و آموزش و پرورش، ادیان، بهداشت و مسائل اجتماعی از جمله تاسیس موسسه زبان عربی برای آموزش زبان عربی، مرکز بهاشت ملی و مسجد شیخ سلیمان در عربستان صعودی است.
05چارلز فرانسیس فینیچارلز فرانسیس فینی
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 6.3 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 1.5 میلیون دلار
شاخص سخاوت: 420000%
چارلز فرانسیس معروف به “جیمز باند انسان دوستی” و مدیر خرده فروشی چاک فینی در 23 آپریل سال 1931 در نیوجرسی متولد شد. ماموریت فرانسیس بخشش کل سرمایه اش است که باتوجه به سرمایه کنونی اش به مبلغ 1.5 میلیون دلار موفق به نظر می رسد.
هدف بنیاد فینی، در سواحل اقیانوس اطلس، حمایت از تحصیلات و آموزش و پرورش، علم، بهداشت و حقوق شهروندی در چند کشور از جمله آمریکا، ویتنام و برمودا می باشد.
04عظیم پرمجیعظیم پرمجی
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 8 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 15.9 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 50%
عظیم پرمجی رئیس شرکت فناوری و مشاوره هندی ویپرو در 21 ژوئیه سال 1945 در هند متولد شد. وی بنیانگذار و رئیس بنیاد عظیم پرمجی که تمرکز آن بر روی بهبود سیستم آموزش و امتحانات هندوستان است، می باشد.
این بنیاد از طریق درآمد سهام شرکت ویپرو فعالیت دارد و موسس و مجری پروژه های کامپیوتری نظیر: آموزش کامپیوتر به 18 زبان مختلف، دانشگاه عظیم پرمجی و دانشگاه غیرانتفاعی تربیت معلم است.
03جورج سوروسجورج سوروس
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 8 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 24.4 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 33%
جورج سوروس بنیانگذار بازنشسته مدیریت بودجه در 12 آگوست سال 1930 در مجارستان متولد شد. وی در حال حاضر رئیس بنیاد جامعه آزاد که در سال 1979 آن را تاسیس نمود می باشد. اولویت سوروس حمایت از عوامل بین المللی، توسعه جوامع، خدمات اجتماعی، بهداشت و آموزش و پرورش است.
بنیاد جامعه آزاد به دلیل تمرکز والایش بر حقوق بشر، معروف می باشد. ولین اقدام خیرمندانه سوروس ارائه کمک هزینه تحصیلی به سیاه پوستان جنوب آفریقا بود.
02وارن بافتوارن بافت
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 21.5 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 61 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 35%
وارن بافت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت برکیشر هاتاوی در 30 آگوست سال 1930 در ایالات متحده آمریکا متولد شد.
او نه تنها یکی از ثروتمندترین مردان جهان، بلکه یکی از بزرگترین خیرین جهان نیز می باشد. در سال 2006 بافت متعهد شد که 85% از ثروت حود را به بنیاد بیل و میلندا گیتس و دیگر بنیادهای خیریه اهدا نماید.
01بیل گیتسبیل گیتس
مقدار کمک های مالی در طول عمر: 27 میلیارد دلار
ثروت خالص فعلی: 8402 میلیارد دلار
شاخص سخاوت: 32%
بیل گیتس معروف به بنیانگذار مایکروسافت در 28 اکتبر سال 1955 در واشنگتون متولد شد. در حال حاضر تمرکز اصلی او اقدامات بشردوستانه و مدیریت بنیاد بیل و میلندا گیتس به اتفاق همسرش می باشد.
هدف این بنیاد برنامه ها و ابتکارات جهانی است که بر روی توسعه کشاورزی، کمک های اضطراری، کتابخانه های جهانی، فقر شهری، بهداشت جهانی و آموزش و پرورش تمرکز دارد.
این بنیاد میلیون ها دلار ب سازمان هایی نظیر: اتحاد قوی، سازمان بهداشت جهانی، بنیاد روتاری، صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا و یونیسف کمک کرده است.